Licznik odwiedzin:


    

24.06.201420.06.2014

Starostwo przyznaje się do umów z radnym SLD. Radni PiS żądają wyjaśnień

    Radni PiS w Radzie Powiatu złożyli do komisji rewizyjnej wniosek o zbadanie nieprawidłowości przy podpisaniu umów z Towarzystwem Miłośników Ziemi Wadowickiej. Tymczasem wicestarosta Marta Królik przyznała, że starosta podpisywał umowy z radnym Jurczakiem.

   Są już pierwsze echa po ujawnieniu informacji przez portal Wadowice24.pl o tym, że starosta Jacek Jończyk podpisywał umowy cywilno -prawne z radnym powiatowym SLD Zbigniewem Jurczakiem. Niewątpliwie sprawa wymaga wyjaśnień, bowiem rodzi różne podejrzenia zarówno pod kątem etycznym, jak i prawnym. Jak poinformował radny Bartosz Kaliński, we wtorek (24.06) Klub PiS złożył wniosek do komisji rewizyjnej Rady Powiatu wniosek o zbadanie ewentualnych nieprawidłowości przy podpisaniu umów z Towarzystwem Miłośników Ziemi Wadowickiej, którego prezesem jest radny powiatowy SLD. Przeczytaj caly artykuł.


10.06.2014

Roszady w powiecie. PiS musi szukać kandydata na starostę

    Nowa sytuacja w Radzie Powiatu Wadowickiego. Prawo i Sprawiedliwość wybiło się na niepodległość i na kilka miesięcy przed wyborami radni z tej listy założyli własny klub. PiS w tej chwili stanowi najsilniejsze ugrupowanie z dobrymi widokami na przyszłość.
   Jak poinformował na ostatniej sesji przewodniczący Rady Powiatu Józef Łasak, w samorządzie ukonstytuował się nowy klub radnych. Dziewięć osób, które w ostatnich wyborach samorządowych startowało z list PiS, podpisało deklarację o utworzeniu klubu.

    W jego skład weszli Ireneusz Cholewa, Bożena Flasz, Stefan Jakubowski, Eugeniusz Kurdas, Zofia Moskwik, Franciszek Penkala, Jerzy Sikora. Przewodniczącym klubu został Bartosz Kaliński, a wiceprzewodniczącym Marek Cimer.
   Przed jesiennymi wyborami samorządowymi Prawo i Sprawiedliwość próbuje mobilizować radnych we wszystkich powiatach. W Małopolsce partia zamierza wystawić silne listy w wyborach do wszystkich szczebli samorządów i przekonać wyborców do swojej oferty.
   W tej chwili w Wadowicach klub PiS jest najsilniejszym ugrupowaniem w 27 osobowej Radzie Powiatu z dobrymi widokami na przyszłość. Warto zauważyć, że pozostałe ugrupowania nie mają swoich klubów. Druga w kolejności Platforma Obywatelska ma 6 radnych, Wspólny Dom 5 radnych, PSL 4 radnych, SLD 2 radnych. Przeczytaj cały artykuł.


13.05.2014

Radny Kaliński o wyborach: Bandziory kochają Platformę

    Bandziory kochają Platformę – stwierdza na swoim blogu (www.bartoszkalinski.pl) radny powiatowy PiS i członek zarządu powiatu Bartosz Kaliński.
   Jak wynika z danych udostępnionych przez służbę więziennictwa, największą sympatią bandziorów w naszym kraju bezapelacyjnie cieszy się Platforma Obywatelska, która zdobyła aż 34,9% głosów! Przypadek? - pyta radny.
   Jak dodaje druga w kolejności koalicja Europa Plus Twój Ruch (Palikoty) uzyskała wynik 18,6%. Kolejne miejsca zajęły Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego z rezultatem 6,5 proc, następnie PiS - 6,4%.

   
   Radny porównuje również wyniki z komisji zamkniętej w Zakładzie Karnym w Wadowicach, w której rzeczywiście wybory wygrała PO (42 głosy), przed koalicją Europa Plus Twój Ruch (24 głosy), Nową Prawicą (9 głosów), PSL (7 głosów), Solidarną Polską (5 głosów) oraz PiS (5 głosów).
   Niskie poparcie, jakim wśród typów spod ciemnej gwiazdy cieszy się PiS nie jest przypadkowe. Większości obywateli rządy tej partii kojarzą się z bezkompromisową walką z przestępczością i korupcją. Za rządów PiS trudno szukać głośnych afer tak licznych w okresie rządów SLD, czy PO. Jako ciekawostkę dodam, że w głosowaniu za kratami udział wzięło 24031 przestępców, czyli dokładnie tyle ile wyniosła różnica między PO a PiS. Ciekawe prawda - stwierdza ironicznie radny Rady Powiatu. Cały artykuł z portalu Wadowice24.pl: TUTAJ.


13.05.2014

Radni z Kielc też potępiają gender. Wzięli przykład z Wadowic

    Uchwała Rady Powiatu w Wadowicach potępiająca ideologię gender robi karierę w Polsce. Rada Miasta w Kielcach przyjęła właśnie swoją antygenderową rezolucję. W Kielcach wzięli przykład z Wadowic. Ich uchwała jest taka sama jak naszej Rady Powiatu.

    Autorem wadowickiej propozycji uchwały był radny PiS Bartosz Kaliński. Nie ma żalu do samorządowców z Kielc o kopiowanie tekstu, co więcej jest z tego powodu nawet dumny. Jak wyjaśnia, kieleccy radni szukali dobrego tekstu i zgłosili się do niego.
   Uważam, że nasza rezolucja jest bardzo dobra, nikogo nie obraża i ma charakter uniwersalny. Świetnie się stało, że radni z innego miasta skorzystali z naszego doświadczenia- mówi nam Bartosz Kaliński. Cały artykuł z portalu Wadowice24.pl: TUTAJ.


7.04.2014

Potępienie gender zgodne z prawem

    Wojewoda małopolski zalegalizował uchwałę Rady Powiatu potępiająca gender. O uchylenie uchwały jako niezgodnej z Konstytucją RP zwrócili się do wojewody radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wojewoda nie stwierdził jednak niezgodności z prawem.

   Wojewoda Małopolski Jerzy Miller zalegalizował uchwałę Rady Powiatu z lutego potępiającą ideologię gender. Uchylenia uchwały jako niezgodnej z Konstytucją RP oraz ustawą samorządową domagali się radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zbigniew Jurczak z SLD wystąpił do wojewody o stwierdzenie jej nieważności.
   Prawnicy wojewody nie znaleźli jednak powodów, by ją unieważnić. Stwierdzono, że uchwała ma charakter stanowiska rady i nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych, a radni mogą przyjmować stanowiska w dowolnych sprawach.
   Przypomnijmy. W lutym tego roku Rada Powiatu Wadowickiego przyjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie ideologii gender. Projekt uchwały na początku zaproponowali radni Prawa i Sprawiedliwości, autorem był radny Bartosz Kaliński. Przeczytaj cały artykuł.


26.02.2014

Echa uchwały w sprawie obrony konstytucyjnych praw rodziny w obliczu zagrożeń wynikających z ideologii gender

    Informacja o podjęciu przez Radę Powiatu w Wadowicach uchwały potępiającej gender szerokim echem odbiła się w lokalnej i ogólnokrajowej prasie. Serdecznie dziękuję za wszystkie życzliwe słowa które usłyszałem w ciągu ostatnich 24h :-)

Artykuł: "Radny z Wadowic dla Fronda.pl: Z papieskich Wadowic popłynęło stanowcze non possumus dla ideologii gender!".

Nagranie z Serwisu informacyjnego Radia Maryja z 25.02.1014 od 4:30 minuty nagrania
Artykuł zamieszczony na portalu radiomaryja.pl

Artykuł zamieszczony w portalu Wadowice24

Artykuł zamieszczony na portalu mamNewsa.pl

Artykuł zamieszczony na portalu powiatlive.pl


17.02.2014

Uchwała przeciw gender gotowa.
SLD rozsyła wici, będzie burza na sesji?

    Na najbliższej sesji Rada Powiatu zajmie się jednak uchwałą potępiającą ideologię gender. Treść uchwały jest już gotowa. Przyjęcie stanowiska zaproponowali samorządowi radni PiS, lewica z SLD na czele jest temu przeciwna i wzywa mieszkańców do udziału w sesji.


   Mimo gorącej dyskusji i ostrego sprzeciwu ze strony opozycyjnego w Radzie Powiatu SLD uchwała potępiająca ideologię gender została wprowadzona do porządku obrad najbliższej sesji rady. Sesja odbędzie się w poniedziałek (24.02), SLD wzywa do uczestnictwa w niej mieszkańców.
   Uchwałę na wniosek radnych PiS wprowadził do porządku obrad przewodniczący rady Józef Łasak. Autorem stanowiska jest radny PiS i członek zarządu powiatu Bartosz Kaliński. Poparli go wszyscy radni PiS w Radzie Powiatu. Naszym zdaniem PiS w tej sprawie może liczyć również na wsparcie koalicyjnych radnych z komitetów PO oraz Wspólny Dom.
   Propozycja naszego stanowiska to odpowiedź na wezwanie biskupów polskich wyrażone ostatnio w liście Episkopatu do wiernych. Gender to ideologia szkodliwa i nie możemy być wobec niej obojętni - mówił nam radny Bartosz Kaliński.
   Przeciwny wprowadzaniu takiego stanowiska przez Radę Powiatu jest między innymi radny SLD Zbigniew Jurczak.
   SLD w Wadowicach postanowiło jednak, że będzie zdecydowanie sprzeciwiać się działaniom prawicowej większości w radzie w tej sprawie. W weekend członkowie SLD za pośrednictwem poczty mailowej rozesłali do mieszkańców Wadowic swój sprzeciw oraz projekt proponowanej uchwały. Wezwali wadowiczan do wzięcia udziału w najbliższej sesji, by mogli sami ocenić poziom powiatowej debaty.


20.01.2014

Gender w powiecie. Radni wzywają do uchwały
potępiającej nową ideologię

    Po długiej świątecznej przerwie w poniedziałek (27.01) zebrała się Rada Powiatu Wadowickiego. Program obrad nie zawierał jednak żadnych decydujących rozstrzygnięć. Większość punktów to sprawozdania. Poniedziałkową radę nieoczekiwanie ożywiła jednak inicjatywa radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy zgłosili propozycję zajęcia stanowiska w sprawie gender.


   Dyskusja o gender rozpalona od jakiegoś czasu przez hierarchów katolickich, przez posłów i media krajowe rzadko docierała na niższe szczeble, do samorządów. Ale kilka dni temu uchwałę potępiającą ideologię gender zaproponowali radni PiS w Sejmiku Województwa Małopolskiego. W Wadowicach miało być podobnie.
   Projekt stanowiska Rady Powiatu w sprawie gender przyniósł na sesję radny PiS Bartosz Kaliński.
   Propozycja naszego stanowiska to odpowiedź na wezwanie biskupów polskich wyrażone ostatnio w liście Episkopatu do wiernych. Gender to ideologia szkodliwa i nie możemy być wobec niej obojętni - mówił nam radny Bartosz Kaliński.


3.06.2012

Media zainteresowane sprawą stawów w Tomicach - TVP Kraków

    Problemem opuszczenia w okresie lęgowym ptaków wody ze stawów rybnych w Tomicach zainteresowały się lokalne media. Jako pierwszy o problemie napisał portal wadowice24. Pierwszego maja na antenie TVP Kraków w KRONICE ukazał się materiał autorstwa red. Rafała Marka.


29.05.2012

Otwarcie placu budowy pawilonu "E" Szpitala Powiatowego
w Wadowicach

    Wczoraj w Wadowicach uczestniczyłem w uroczystości podpisania umowy na rozbudowę i wbicia symbolicznej pierwszej łopaty pod nowy pawilon łóżkowy Szpitala Powiatowego w Wadowicach. Pięciokondygnacyjny budynek w stanie surowym zamkniętym wybuduje firma Budimex z Warszawy. Starostwo Powiatowe w Wadowicach wyda na ten cel ponad kwotę 8,7 mln zł. Dzięki inwestycji powstanie nowoczesny szpital na miarę XXI wieku, podnoszący na zdecydowanie wyższy poziom jakość usług medycznych w naszym powiecie.


28.05.2012

Media zainteresowane sprawą stawów w Tomicach

    Problemem spuszczenia w okresie lęgowym ptaków wody ze stawów rybnych w Tomicach zainteresowały się lokalne media. Jako pierwszy o problemie napisał portal wadowice24.

    W ostatni czwartek na łamach Kroniki Beskidzkiej ukazał się obszerny artykuł autorstwa red. Bogdana Szpili. Zainteresowanie sprawą wykazują również TVP Kraków, oraz TVN Uwaga. Mam nadzieję, że dzięki życzliwej postawie mediów sprawa tomickich stawów znajdzie szczęśliwe zakończenie.


28.05.2012


Skandal! Ktoś spuścił wodę ze stawów

Powiększ artykuł


16.05.2012


Skandal! Ktoś spuścił wodę ze stawów

    Ponad sto hektarów starych stawów rybnych zamienia się w pustynię. Ze zbiorników spuszczono wodę, zniszczono siedliska ptaków, gadów i płazów. To wszystko dzieje się na obszarze chronionym Natura 2000. To skandal - mówi nam radny Bartosz Kaliński.
To może być zaczątek poważniejszej afery. Nie ma tutaj wątpliwości, że ktoś nie pomyślał i postąpił pochopnie. O co chodzi? Radny powiatowy z Tomic i jednocześnie członek zarządu powiatu Bartosz Kaliński alarmuje:
   Grozi nam degradacja środowiska naturalnego na starych stawach w Tomicach. Obecny właściciel stawów, czyli Agencja Nieruchomości Rolnych spuściła z nich wodę. Na efekty nie trzeba było długo czekać- mówi serwisowi Wadowice24.pl radny Bartosz Kaliński.
   Członek zarządu powiatu domaga się zwołania specjalnego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu, która miałaby się zająć wyjaśnieniem zagadki, kto konkretnie zdecydował o spuszczeniu wody ze stawów. Wnioski mają być przekazane do premiera i Ministerstwa Środowiska.
   Niestety z powodu głupoty ludzkiej, te urokliwe tereny będące ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Tomic obumierają. Z niewiadomych powodów, w marcu tego roku, w środku okresu lęgowego ptaków, ze stawów spuszczono całą wodę. Spowodowało to prawdziwy eksodus ptactwa wodnego i brodzącego. Z powodu braku wody, łabędzie i kaczki zmuszone były opuścić świeżo uwite gniazda i szukać lepszego terenu do wylęgu - dodaje radny Bartosz Kaliński.
   Zlokalizowane w Tomicach stawy rybne, leżą na obszarach chronionych programem "Natura 2000", ukierunkowanym na ochronę dziko żyjących ptaków i ich siedlisk.
   Przeszło 100 hektarowy kompleks był rajem dla tysięcy ptaków, w tym 17 unikatowych gatunków ptactwa wodnego (m.in. rybitwy białowąsej i ślepowrona). Na stawach można było też spotkać raki, małże, węże a nawet bobry. Dziś po nich nie ma śladu. Wystarczyło kilka miesięcy, aby niedawno tętniące życiem tereny opustoszały i wymarły.
   Zastanawia fakt, jak w czasach w których za ścięcie byle jakiego drzewa ekolodzy nakładają na zwykłego obywatela kary liczone w setkach tysięcy złotych, państwowej agencji uchodzą na sucho tak skandaliczne zaniedbania? - pyta radny Bartosz Kaliński i zapowiada, że nie spocznie dopóki zagadki nie wyjaśni.

   
   Agencja Nieruchomości Rolnych w Rzeszowie do winy się nie poczuwa. Stawy traktowane są jako część gospodarstw wodnych. Z powodu braku nowego zarządcy na miejscu w Tomicach, nie ma się nimi teraz, kto opiekować, a za wodę trzeba płacić. Agencja Nieruchomości Rolnych zapowiada, że w ciągu trzech miesięcy wystawi w przetargu 100 hektarów stawów i być może ktoś zajmie się ich utrzymaniem.
   Przypomnijmy, że z powodu między innymi tych stawów, kiedyś inna agencja rządowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odrzuciła możliwość budowy w pobliżu najbardziej optymalnego wariantu Beskidzkiej Drogi Integracyjnej.

   GDDKiA i ekolodzy argumentowali wówczas, że nowa droga zniszczy siedliska unikatowych w skali Europy ptaków wodnych. BDI nie powstała, a dziś inna agencja w imieniu Skarbu Państwa zrobiła to, czego obawiali się ekolodzy. Cały artykuł TUTAJ.


15.12.2011


Zniżki na wymianę dokumentów dla mieszkańców gminy Tomice tylko do końca roku

   Można zyskać 50 zł na wymianie, ale ulga obowiązuje tylko do końca roku. Tylko do końca roku mieszkańcy gminy Tomice mogą wymieniać prawa jazdy i dowody rejestracyjne swoich samochodów korzystając ze specjalnej zniżki. Uchwalenie ulg w opłatach [...] to precedensowa sprawa w powiecie wadowickim.

Bez wątpienia świadczy o skutecznych zabiegach tomickich samorządowców w starostwie powiatowym. [...] Mieli wsparcie w Bartoszu Kalińskim z Tomic, który jest członkiem zarządu powiatu. Samorządowcy powiatowi wprowadzili częściową ulgę dla mieszkańców gminy Tomice. Zdecydowali o zmniejszeniu o 25 zł opłaty za wydanie nowego prawa jazdy (z 84zł do 59 zł) i o taką samą kwotę opłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego (z 86 do 61 zł). [...] Czasu pozostało już niewiele. Od 2012 roku ulga nie będzie już obowiązywać.

8.10.2011


Spotkanie w sprawie przyszłości kolei w naszym powiecie

   Co dalej z linią, która w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 125- lecia powstania? […] W zeszłym tygodniu w wadowickim starostwie odbyło się spotkanie w sprawie przyszłości kolei […] Obecny na spotkaniu członek zarządu powiatu Bartosz Kaliński uważa, że potrzebna będzie pomoc kraju: Jedynym ratunkiem dla kolei w naszym powiecie jest silny lobbing samorządowców wszystkich szczebli i opcji politycznych, zmierzający do rewitalizacji torowiska na odcinku Wadowice - Bielsko mówił Bartosz Kaliński


4.10.2011


Oddali krew. Teraz mogą oddać szpik

   Wadowiczanie pokazali wielkie serce. W niedzielę podczas zbiórki krwi, aż 420 osób z całego powiatu wzięło udział w tej akcji, wyrażając tym samym wolę zostania honorowym dawcą szpiku.


8.08.2011


Apel Rady w sprawie wału na Wiśle

   Na minionej sesji Rady Powiatu Wadowickiego z mojej inicjatywy radni podjęli apel skierowany do Marszałka Województwa Małopolskiego w sprawie jak najszybszego podjęcia prac naprawczych przy wale na Wiśle w miejscowości Spytkowice - Lipowa.


29.07.2011


Ranking polityków Gazety Krakowskiej


28.07.2011


Duże straty po burzach

    Ponad 20 mln zł wyniosły straty spowodowane niedawnymi burzami. Największe są w gminie Brzeźnica. Czytamy w wydaniu Dziennika Polskiego z 28.07.2011 W zeszłym tygodniu dwukrotnie przez powiat wadowicki przetoczyły się potężne nawałnice. [...] Z informacji władz wynika, że w całym powiecie wiatr zerwał 14 dachów, wyrwał dziesiątki drzew, uszkodził wiele linii energetycznych i telefonicznych. - W powiecie wadowickim szacunkowe straty spowodowane kataklizmem wyniosły łącznie ponad 20 mln - informuje członek zarządu powiatu Bartosz Kaliński. Straty w drogach podległych pod starostwo oszacowano na 1,9 mln.


4.07.2011


Powiat nie zarobi na kierowcach

    Zarząd powiatu wadowickiego chce osłodzić kierowcom gminy Tomice konieczność wymiany dowodów rejestracyjnych i praw jazdy w związku ze zmianą nazw ulic. Czytamy w wydaniu Gazety Krakowskiej z 4.07.2011 [...] Zarząd powiatu przyjął projekt uchwały Bartosza Kalińskiego, członka zarządu, aby przy wymianie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego urząd zastosował 25 zł ulgi. [...] Całkowite zwolnienie z opłat byłoby nieracjonalne. Wyprodukowanie nowego prawa jazdy to 64 procent opłaty za dokument. Powiat może zrezygnować z dochodu, ale nie możemy sobie pozwolić na dopłacanie do tej operacji - mówi Marta Królik, wicestarosta powiatu wadowickiego. Józef Łasak, przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego zapowiedział, że uchwała zostanie przedstawiona radzie powiatu pod koniec lipca. To radni zdecydują, czy ulga zostanie wprowadzona.


1.07.2011


Nie za darmo, ale taniej

   

    Ukłon władz powiatu wadowickiego w kierunku 4. tys. mieszkańców gminy Tomice, którzy w najbliższym czasie nie ze swojej winy będą musieli wymienić prawa jazdy i dowody rejestracyjne swoich aut. Czytamy w wydaniu Dziennika Polskiego z 1.07.2011 Wójt Tomic Adam Kręcioch występował do władz powiatu, aby zrezygnowali z pobierania tych opłat, ale zarząd powiatu odmówił. [...] W tym tygodniu zarząd powiatu [...] zaproponował bonifikatę w wysokości 30%, co oznacza, że za ob. dokumenty kierowcy zapłacą o ok. 50 zł mniej niż wynika to z urzędowego taryfikatora. W starostwie podkreślają, że i tak jest to precedensowa decyzja, ponieważ w swojej ponad 10-letniej historii starostwo nigdy nie zdecydowało się na redukcję opłat za wydawane dokumenty.


30.06.2011


Radni nazwali ulice, płacą mieszkańcy

    Starostwo zdecydowało o częściowym zwolnieniu mieszkańców Tomic z opłat za wymianę praw jazdy i dowodów rejestracyjnych pojazdów. Zniżka dotyczyć będzie osób, które zmienią dokumenty w związku z wprowadzeniem nazw ulic.
    W zeszłym roku Rada Gminy postanowiła wprowadzić nazwy ulic i nową numerację porządkową dla nieruchomości położonych w Tomicach. W tym roku ta sama Rada Gminy w Tomicach poszła o krok dalej i zdecydowała się na podobne posunięcie względem: Lgoty, Radoczy, Witanowic, Woźnik i Zygodowic.
    Nowe nazewnictwo w Tomicach wchodzi w życie z dniem 1 lipca, w sierpniu w pozostałych miejscowościach. W najbliższym czasie mieszkańców blisko 7,5 tysięcznej gminy czeka zatem wymiana dokumentów. Ile to będzie kosztowało?
    Według wstępnych wyliczeń wymiana dowodów osobistych na nowe dotyczy ponad 5,8 tys. osób. Operacja będzie bezpłatna, jeśli nie liczyć kosztów nowych zdjęć i czasu spędzonego w urzędach - w końcu czas to też pieniądz. Niestety w przypadku "zmotoryzowanych" mieszkańców, na wizycie w Urzędzie Gminy się nie skończy.
    W Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Wadowicach prawo jazdy na nowe wymienić będzie musiało aż 4 tys. kierowców. To samo dotyczy 6 tys. dowodów rejestracyjnych pojazdów.
    Jak informuje nas członek zarządu powiatu Bartosz Kaliński, na ostatnim posiedzeniu we wtorek (28.06) na jego wniosek zarząd zdecydował o przedłożeniu Radzie Powiatu projektu uchwały w sprawie przyznania ulgi dla mieszkańców gminy Tomice.
    Zarówno w przypadku prawa jazdy, jak i wymiany dowodów rejestracyjnych proponowana ulga wynosiłaby 25 zł. Zatem wydanie nowych dokumentów kosztowało by 59 zł za prawo jazdy i 61 zł za dowód rejestracyjny (bez proponowanej ulgi odpowiednio 86 zł i 84 zł).

    Jeśli propozycję zarządu zaakceptuje Rada Powiatu, będzie to oznaczało, że Powiat praktycznie zupełnie zrzeka się dochodów z tytułu wymiany dokumentów dla mieszkańców gminy Tomice, gdyż pozostała kwota stanowi koszty produkcji i opłaty komunikacyjnej. Większa niż proponowana 30% redukcja ceny oznaczała by, że do wydawanych dokumentów powiat musiałby dopłacać. Niewątpliwie podjęcie takiej decyzji przez radę stanowiłoby precedens, gdyż nigdy w przeszło 10 letniej historii powiat nie zdecydował się na takie posunięcie, a Tomice nie są przecież pierwszą gminą zmieniającą nazwy ulic. Również w skali kraju takie przypadki należą do bardzo nielicznych. Niemniej jednak uważam że to bardzo dobra decyzja i będę ją popierał - mówi nam członek zarządu powiatu Bartosz Kaliński i pomysłodawcy uchwały.

    Przypomnijmy, że wcześniej zarząd odrzucił dwie propozycje wójta gminy Tomice - pierwszą o całkowite zniesienie opłaty, drugą o zmniejszenie jej o 50%. Zdaniem zarządu, obydwie propozycje były jednak nierealne, zostały negatywnie zaopiniowane przez radców prawnych, kierownika wydziału i skarbnik powiatu.
    Na razie nie wiadomo, czy do wymiany praw jazdy i dowodów rejestracyjnych dopłaci gmina, co jest praktyką dość często stosowaną.
LINK DO ARTYKUŁU